RockHard - srpen 2008

on 19 srpen 2008

 V německém časopisu RockHard vyšel článek o Kreysonu.

 

 RockHard RockHard

 

Kreyson - diamantová horečka

 

Nejpozději po jejich, také mezinárodně vydaném, melodicko-metalovém vykřičníku „Angel On The Run“ (1990) a „Crusardes“ (1992), patří česká skupina Kreyson k těm nejlepším, co se týká produkce metalových záležitostí  ve východní Evropě. U příležitosti vydání CD a DVD „Live – Třinec 2007“ jsme vytáhli leadera skupiny Láďu Křížka před mikrofon. 

 

Láďa Křížek je na české rockové scéně opravdu veličina č. 1, něco jako Klaus Meine a Doro dohromady, prostě je velice známý. Kromě skupiny Kreyson se tento zpěvák zvýraznil také se skupinami Tam, Vitacit, Citron a Damiens . Láďa je známý také jako sólista. Kromě jiných stál na pódiu s Karlem Gottem. Tu rozhodující, již nikdy nepřekonatelnou odměnu za jeho téměř 20-ti letou kariéru , dostal Láďa už v roce 1994 : V tomto roce mu byla předána diamantová gramofonová deska za 400 000 prodaných desek. A to v zemi, která má právě jen 10 milionů obyvatel. Přesto se však Láďa dívá na život ze zdravé perspektivy.

 

Jestliže jsem se za ty roky něco naučil, tak potom to, že jde stále o lidi a ne o nějaká vyznamenání, nebo nedůležité věci. Já mám od boha muzikální talent, který mi byl dán do vínku a za to jsem moc vděčný. Někdy si ale myslím, že jsem se narodil v nesprávné zemi. V Česku nemá všeobecně rocková muzika vysoké postavení. Oproti tomu ve Švédsku nebo Finsku, ale i v Německu se rock stal součástí kultury.“

 

Láďa vyrostl, pokud to bylo vůbec v tehdejším východním bloku možné, především na Deep Purple, Judas Priest, Metallice, AC/DC a Stryperu. Směs, která vysvětluje začátky Kreysonu v devadesátých letech - od melodického rocku až po power metal.

 

„Při natáčení „Angel On The Run“ a „Crusaders“ jsme šli do studia opravdu dobře připraveni. Byli jsme se správnými lidmi na správném místě. Obě tato alba vznikla pod záštitou Jana Němce a legendy z Running Wild - Rock´n Rolfa  v Hannoveru.  Byly to cenné zkušenosti, ze kterých čerpám ještě dnes. S „Angel On The Run“, které vyšlo nejen v Německu, ale i v  Asii, jsme se dostali v japonských hard´n´heavy žebříčcích dokonce před tenkrát úspěšné Kingdom Come. Tomu jsem opravdu nemohl ani uvěřit !“