Rozhovor se Zdenálem

on 30 duben 2007

Při návštěvě Prahy jsme se potkali s bubeníkem Kreysonu Zdenálem Pradlovským a položili mu pár otázek, tady je máte :

 

 Zdenal

 

Ahoj Zdeny, Jsme moc rádi, že jsi si udělal čas na náš krátký rozhovor. Tak jdeme na to Wink.

Jsi v Kreysonu, prošel jsi konkurzem a dostal jsi se až do „ finále“. Jak jsi se na konkurz připravoval a co to pro tebe krom získávání zkušeností ještě znamená ?

Nijak zvlášť jsem se na konkurz nepřipravoval, prostě jsem jen cvičil. Co to pro mne ještě znamená? Poznávám nové lidi, nacházím nové přátele, učím se od vynikajících muzikantů. V podstatě začínám znovu od začátku.

Co ti po skončení konkurzu nejvíc běhalo hlavou ? Jak jsi prožíval čekání na výsledky ?

Měl jsem hrozný hlad a byl jsem hodně unavený Smile. Dobře jsme si zajamovali s Jardou Bartoněm. Nijak zvláště jsem čekání na výsledky neprožíval, připravoval jsem se na nahrávání nové desky Mastru, takže jsem vlastně pořád jen hrál.

A tvoje první reakce, když ses dozvěděl, že budeš součást Kreysonu ?

Řekl jsem to přítelkyni, napsal kamarádům a šel jsem na pivo.

Několikrát jsi mi říkal, že bys rád v Kreysonu získal zkušenosti, ale ty už máš coby muzikant taky hodně za sebou. Kterými kapelami jsi prošel a co jsi hrál za styly muziky ?

Vlastně v kapelách, kterýma jsem prošel, pořád ještě hraju, ne už tak intenzivně jako dříve, ale snažím se to nějak stíhat. Jsou to odlišné styly. Doma na Slovensku máme kapelu s mým otcem (POKUSY), stará hardrocková klasika, blues, boogie. S otcem jsem vlastne začínal. V SHAARKu hraju řízný thrash metal a s MASTER old school death metal. Samozřejmě nesmím zapomenout na výbornou hardcore smečku URSCHULLUM, která se jednou určitě ještě probudí.

Jakou muziku nejraději posloucháš a jakou muziku naopak nejraději hraješ ?

Hudbu poslouchám podle nálady, poslouchám uplně všechno, kromě housemusic. Nedá se říct jakou muziku nejradši hraju, baví mě improvizovat.

Čím tě zaujal Kreyson ? Je vidět, ať už na vystoupení v Andělech 2006, nebo i ve zkušebně, že si to hraní užíváš. Je ti muzika Kreysonu blízká ?

Kreyson mě zaujal svojí precizností a přístupem k detailům. Zkoušky jsou celkem šichta. Baví mě hrát v Kreysonu.

Jak často jsi dřív trénoval ? Ptám se záměrně v minulém čase, jelikož těch zkoušek s Kreysonem je míň. I když jsou to vlastně osmihodinové šichty Smile.  Kromě zkušebny, zkoušíš ještě někde ?

Snažil jsem se cvičit každý den minimálně aspoň 3 hodiny. Doma jsem měl zkušebnu 5 min. pešky. Teď cvičím jen ve zkušebně Kreysonu.

Jak jsi se vlastně k bicím dostal ? Proč sis vybral právě bicí ? Chodil jsi klasicky na LŠU na housle, nebo jsi přešel přímo k soupravě ?

Na bubny jsem chtěl hrát už od malinka, rockovou muziku jsem začínal vnímat již jako kojenec, protože otec doma smažil na „kotoučáku“ veškerou rockovou elitu té doby, takže se to na mě klasicky přeneslo. Paradoxně jsem ale v LŠU začínal jako kytarista se srdcem bubeníka, vydrželo mi to 2 roky a protože se na škole objevil nový učitel bicích nástrojů, okamžitě jsem přesedlal, bylo mi 11. Já jsem si bubny nevybral, ony si vybrali mě, já jim teď jenom „sloužím“ a snažím se na ně něco naučit. Miluju bubny.

Kde všude už jsi hrál, tím myslím, kam ses při koncertování nejdál dostal, a na který koncert rád vzpomínáš ? Který je pro tebe zatím ten nej ? Máš nějakou zajímavou historku ?

Kromě Česka a Slovenska jsem si díky MASTER zahrál na hodně mistech v Evropě. Odjeli jsme třeba fantastické tour s OBITUARY když dělali comeback, každý jeden koncert byl veliký zažitek. Všechny koncerty, které jsem kdy hrál jsou pro mě nej. Historek mam tak na dvě knížky Smile.

Jako bubeník musíš mít fyzičku, jak si jí udržuješ ? Jsi spíš lenoch co se týče volného času, nebo naopak ?

Dvanáctka Plzeň a tatarák Smile.  Kdysi jsem býval zdatným sportovcem, teď co se sportu týče, jsem hodně zlenivěl, ale snažím se si fyzičku udržovat právě cvičením na bubny.

Když jsme u toho volného času, jak ho nejraději trávíš ? Myslím tím záliby koníčky, sport, hudbu a podobně.

Hodně mě baví vařit, rád se občas podívám na nějaký starý dobrý český film, mám hodně rád přírodu, rád navštěvuju hrady a zámky. Jo a mám rád dokumentární filmy.

Jak vidíš do budoucna Kreyson ? Co říkáš na to, že se tato legenda naší scény opět vrací ? Znal jsi tvorbu Kreysonu i předtím ?

Když Kreyson před lety odešel ze scény, zanechal v českém ale i v slovenském hudebním světě prázdné místo, které dodnes nikdo nezaplnil.

Blíží se fesťáky, máš raději klasické koncerty, s vlastním zvukem a světly, kdy může hrát kapela jak dlouho chce, nebo festivaly, kde máte na hraní 50 minut ?

Mně je to celkem jedno, nejdůležitější je, aby to bavilo lidi.

Začalo jaro, skoro to vypadá spíš na léto, festy, ale i ulice budou plné holek v slušivém oblečení, jaký typ holek se ti líbí a čím tě holka musí zaujmout ? Co ti na holce imponuje ?

V slušivém oblečení ? I Ty jeden lišáku. Líbí se mi, zaujala mě a imponuje mi moje přítelkyně.

Co přítelkyně, máš ?

Odpověd na tuto otázku se nachází v předchozí odpovědi Wink.

Odkud pocházíš ? Podle přízvuku to Čechy nejsou. Co tě do Čech přivedlo ?

Pocházím ze Západního Slovenska z malého města Holíč. Do Čech mě přivedla hudba.

Přestěhoval ses do Prahy, jak si zvykáš na rušný život v naší metropoli ? Co ty a Praha ? Už se tu trochu orientuješ ?

Praha je krásné město, vždy jsem do Prahy rád jezdil. Je tu samozřejmě jiný život, trochu hektický, ale jinak pohoda.

Jsi v životě spokojený, nebo bys něco rád změnil, popřípadě vrátil ?

Ano jsem spokojený, nic bych neměnil, čas bych nevracel, možná jen, kdyby šlo vrátit některé lidi...

Jaká událost ti ve tvém životě udělala největší radost ?

Nevím jestli, jsem měl někdy největší radost. Radoval jsem se v životě hodněkrát.

Zdeny, ať se ti v životě daří a to jak v soukromém, tak v tom profesním, a teď máš ještě prostor fanouškům sdělit něco, co bys jim rád řekl.

Děkuji všem co nám věří, těším se na vás na koncertech.

Zdeny, děkujeme za rozhovor a u dalšího se zase budeme těšit. Ahoj.

Taky děkuju.

 

Hany1 a Maroš, 25.4.2007