Pozdrav z Kosova

on 25 září 2008

Ahoj fans,

 

chci Vás pozdravit trochu netradičně, z žádného festivalu ale přímo z Kosova. Pozval jsem v říjnu celou kapelu na koncert pro naše vojáky a moc se na ně tady těšíme.

 

Kamil na fotce vlevo

 

 

Josef mne požádal, abych Vám napsal, jaká je zde vlastně naše práce. Ta je  pestrá i monotónní, snadná i hodně náročná. V kanceláři jsou odborníci z oblasti finanční, personální, logisty a dalších, kteří vytvářejí podmínky a zázemí. Máme tu kuchaře, kteří nás velmi dobře živí podle hesla „Najezený voják – spokojený voják“. Máme zde kluky ze strážní služby, ti mají na starost hlídání brány a vstup do základny spolu s ostrahou a hlídáním celé základny. Taky tu máme zdravotníky, kteří jsou k dispozici nám, ale také vyjíždějí mezi obyvatele, když je potřeba, a zvlášť jezdí co 14 dní do blízké vesnice, kde je srbské obyvatelstvo. Tam dělají preventivní prohlídky a ordinují léky.

 

No a pak je tu ten základ celého našeho poslání zde. Jsou to vojáci a vojačky z roty D-Coy. Ti odvádějí největší množství práce mimo základnu. K jejich povinnostem patří střežit dva přechody na linii do Srbska, které ale samostatné Kosovo neuznalo, tak je těžké hovořit o hranici. Oficiálně se hovoří o linii ABL (Administrative boundary line). Na těchto přechodech drží nonstop službu. Dále jezdí na pěší patroly po linii mezi Srbskem a Kosovem a pak do určených měst a míst, která mají několikrát denně kontrolovat. Dalo by se říci, že je to práce něco mezi policií, pořádkovou službou a pohraniční stráží.

 

13.kontingent

 

Něco se jezdí autem. Třeba nedávno jsem byl s vojáky na tříhodinové noční patrole, kdy se projíždí městem a kontrolují se dané budovy a místa, například hlavní třída, tržnice, mešita, pravoslavný kostel, a přitom se pozoruje, jaká je situace i na ulicích a jaká je atmosféra mezi obyvateli. Jiné patroly jsou zase pěší, zvláště v horách, kde často ani terénní auto neprojede. To se pak musí dojít na místo určení pěšky a pak se jde po linii až do dalšího určeného bodu.

 

Jednu takovou patrolu, kde jsme šli společně se srbskými vojáky po linii, jsem si zkusil v neděli. Vyjížděli jsme v 5 ráno, já měl výhodu – šel jsem brzo spát; chlapi, s kterými jsem jel, se po půlnoci vrátili z patroly po městě. Kolem 7 ráno jsme byli na místě setkání se srbskými vojáky. S těmi jsme pak šli celý den společně. Do auta jsme nasedli v 16 hodin. Celá patrola byla příležitost k povídání a vyměňování názorů a zkušeností, jak nám jazykové možnosti dovolily. Pro představu: to bylo anglicko-rusko-srbsko-česky. Bylo to celkem zajímavé a příjemné.

 

13.kontingent

 

No ale taky jsme řešili nepříjemné věci, jako je monitorování – nafocení a zapsání – krádeží dřeva ze srbské strany a jeho přetahování do Kosova. Což je zde obecně dost velký nešvar. Dřevo se pak prodává ve městech, kde je o ně velký zájem, protože se jím topí a vaří se na něm. I v panelácích mají často sporák na dřevo, protože elektřina jde jen několik hodin denně, a tak prodej dřeva je asi celkem výhodný kšeft. Skoro všichni zde mají generátory na výrobu elektřiny, když nejde ta přes síť, aby mohli večer svítit, a to zvlášť obchody a restaurace, aby nemusely zavírat vždy, když se elektřina vypne.

 

To je tedy D-Coy. Pak tu ještě máme psovody s pejsky, odborníky na zbraně, zadržování osob a drogy (kterých se tu prý pašuje hodně). Taky je zde vojenská policie, no a rota zabezpečení, která řeší opravy techniky, ubytovacích prostor a podobně. To je tak v rychlosti k naší práci zde. No ale to nej, jak už jsem zmínil, je samozřejmě mimo základnu, kde plníme úkoly dané rezolucí OSN a správou Kosova a velením.

 

Přeji vám klidné a pokojné dny! Naši vojáci si zde zaslouží určitě také odpočinek. Už se těšíme na koncert Kreyson v Kosovu! Budeme zde mít plnou verzi Kreysonu, tak jak jej znám z Noci plné hvězd nebo ze Švýcarska.

 

Těším se také na setkání s Vámi !
Držte se !

Otec Kamil

 

 

Kamil Vícha je kaplanem 13. kontingentu Armády ČR, který nedávno zahájil půlroční misi zaměřenou na ochranu veřejného pořádku a bezpečnosti obyvatel nejmladšího evropského státu, Kosova. Je to kaplan, který se pravidelně účastní s Maltézskou pomocí Českého velkopřevorství Suverénního řádu maltézských rytířů festivalu Noc plná hvězd v Třinci. Je fanouškem kapely Kreyson se kterou byl v dubnu společně na festivalu ve Švýcarsku.