Tříkrálový rozhovor s Josefem aneb Kreyson jeho pohledem

on 11 leden 2010

Přinášíme Vám  rozhovor s Josefem Kořenkem, který stál na počátku reuninonu Kreysonu.

 


 

Josefe, hovoří se o tobě jako o hlavním hybateli rozjezdu Kreysonu. Proto důležitá otázka - jak hodnotíš uplynulý rok ?

 

Nevím, zda se má role přeci jen trochu nepřeceňuje….Smile. Bylo to určitě zajímavé období a těším se, až jej někdy pořádně historicky zmapujeme. Ale pokud bych chtěl hodnotit, tak rok 2009 se mi jeví jako mimořádný! (ostatně jako každý rok s Kreysonem Wink). Když jsme v roce 2005 s Láďou a Reddym připravovali první koncerty akustické verze programu „Nejde vrátit čas?“ nečekal jsem, kam až můžeme jít.

 

Myslíš Kreyson ?

 

V podstatě ano. Na začátku jsme měli některé představy a doslova „mety“, kterých bych rád docílil. Ale že je dosáhneme v tak  krátké době jsem si vůbec nepředstavoval….

 

Můžeš upřesnit co máš na mysli ?

 

V roce 2009 se odehrály 3 zásadní věci, které jsou asi vrcholem toho, co může kapela z naší země dosáhnout. První je vydání desky „20 Years of Kreyson“ v USA. To je  pro další práci zásadní událost. Navíc recenze a další reakce jsou velmi dobré. Mám velkou radost, když čtu třeba na amerických nebo brazilských metalových webech fanoušky, kteří počítají Kreyson ke třem nejlepším deskám roku vydavatelství…. To se nedá ničím koupit. Nebo když dostáváš emaily z Japonska, Ruska, Polska s tím, že chtějí  tričko, čepici, podpiskartu Kreyson. To je paráda. (jen tento týden posíláme třeba do Japonska 11 (opravdu jedenáct) vlajek Kreyson!

Druhou záležitostí v roce 2009  bylo vystoupení kapely na Masters of rock ve Vizovicích. Byl jsem osobně přítomen na řadě důležitých koncertů Kreyson, ale co jsem zažil ve Vizovicích jsem ještě nikdy neviděl. To nebyl jen tak nějaký kotel, které kapely na festivalech většinou mají, ale to byla posluchačská tsunami! I sami organizátoři uváděli, že Kreyson patřil k jedné z nejlépe hodnocených kapel festivalu vůbec!! Když si uvědomíš, jaká jména tam vystupovala…uff….a pak zahraniční recenze, kde bylo vystoupení Kreyson hodnoceno výtečně! Ještě teď si dobře pamatuji ten „průvan“ po vystoupení v backstage, kdy i zahraniční účastníci zaznamenali bouřlivou reakci publika a diskuse – co se to vlastně dělo - probíhala s některými zahraničními novináři a managery. Tourmanager Edguy se chlubil, že on osobně má  několik desek Kreyson a nedávno měli společný koncert Kreyson i se Scorpions Smile.

A třetí věcí bylo vystoupení Kreyson v USA, kde se položil další stavební kámen budoucí spolupráce.

 

Takže jsi si asi splnil všechny původní cíle a co dál? Neztrácíš trochu motivaci ?

 

Je pravda, že zdoláš jeden vrchol, nebo z dnešního pohledu spíše vrcholek, a před tebou se najednou objeví pět dalších. Takže držíš desku Kreyson vydanou v USA, víš že je celosvětově distribuovaná - Kreyson si dnes můžeš koupit v největších internetových obchodech světa - a přemýšlíš, co bude dál. Nikdo z nás, z kapely, z agentury, z přátel nemá s tímto zkušenost. Čekáš měsíc a nic se neděje. Až ten další Ti začínají postupně přicházet recenze, oslovují tě rádia ze zahraničí, hlásí se promotéři. Poprvé jsem se setkal, že se prodalo o tisíce více nahrávek stažením z internetu než klasických CD nosičů – především v USA. Takže plynule se chystáš dobývat nové cíle, vstupuješ do nových jednání, vyhodnocuješ jimi nabízené podmínky, kladeš si  vlastní atd. atd.

Je toho tolik, že hledáš priority, protože víš, že na vše nelze reagovat, není to možné stihnout a současně si nejsi jist, co je to, co může kapele nejvíce pomoci.

 

Jaké máš tedy další plány ?

 

Moje představa je ve dvou rovinách – pracovat na upevnění pozice kapely v České republice a pracovat na pozici v zahraničí. Na první věci makáme již  naplno – na festivalech roku 2010 bude nový program, nová scéna, v květnu promo singl.

 

Takže konečně nová deska ?

 

Konečně… já si myslím, že není kde spěchat. Hrajeme si s hledáním producenta a stále si nejsem jist. Materiál, který má Láďa a kapela připravený a stále na něm pracují, si  zaslouží pořádného chlapíka. Pravděpodobně skončíme v rukou jednoho Seveřana Wink, uvidíme. Je to i výsledek naších zahraničních zkušeností. Buď Tě zajímá německá scéna a pracuješ s producentem z Německa, nebo chceš jít ještě dál. Já navrhuji pokusit se o tu druhou variantu. Pokud se to podaří, bude to pecka. Samozřejmě Kreyson měl největší úspěch v Německu, takže zkoušíme překonat některé stereotypy.

A navazuji na tu druhou rovinu plánů – již v lednu 2009 jsme měli nabídku jet evropské tour s jednou zahraniční kapelou, tuším 20 koncertů, celá Evropa, den za dnem. V květnu další možné evropské turné…Po zkušenostech z  venku si více vybírám a hledám příležitosti, kde to může opravdu tzv. sepnout a přinést synergické efekty. Nabídky na zahraniční tour přichází, ale musíme být připraveni po všech stránkách.

Jedno je ale jisté – že současná sestava Kreyson je zcela jistě konkurenceschopná v evropském měřítku.

 

Plánuješ koncerty v zahraničí ? 

 

V roce 2010 máme nabídky na evropské tour v září,  festivaly v červnu v USA, ale uvidíme. Nyní se bookují  festivaly v ČR a koncerty v USA  zvažuji realizovat až v dalším roce. Kontaktoval mne promotér pro tour Kreyson na východním pobřeží USA. Jednalo by se o klubové koncerty. Kreyson zde čeká tvrdá práce – a navíc – s výsledkem, který nikdo nezaručí….Ale musíme být připraveni – to znamená deska, dobré zázemí v zahraničních časopisech a v rádiích, kvalitní místní agentura. Což nejdále v této oblasti jsme právě asi v USA. Ale po zkušenostech ještě spíše počkám na vhodnou příležitost….

Jinak si letos splním hned dva ze svých snů – v lednu organizuji koncert americké kapely Stryper v Praze. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem v 80.letech  překládal jejich texty a články z časopisu Metal Hammer (ve vlaku mezi Přerovem a Olomoucí….) a byl nadšen, že taková kapela v heavy metalu vůbec existuje…a v říjnu Deep Purple v Olomouci.

 

A jaká je podle tebe atmosféra v kapele ? 

 

Tak to vidí všichni, kteří se setkají s kapelou v bližším kontaktu - nadstandardně lidsky dobré vztahy s tvůrčí atmosférou. Asi to zní příliš nadneseně, ale to je realita. Láďa má jasné životní priority a pravidla a stává se vůdčí osobností v tom nejlepším slova smyslu. A druhou skutečností je, že se setkali v kapele natolik lidsky skvělí lidé, že to považuji téměř za zázrak. Opravdu kombinace tak pozitivních charakterů a současně hráčských kvalit jako u Redyho, Zdeňka či Luďka se jen tak nevidí. Již třeba jen to, že kapela adoptovala indickou dívku a platí jí pravidelně školu hovoří za vše Smile.

 

Chceš něco uvést závěrem ?

 

Snad jen to, že Kreyson má jedinečné fanoušky. Jsem celkem aktivní člověk a znám či angažuji se v řadě podobných „spolků“ – ať již profesních, volnočasových, charitativních či dalších. A zdá se mi, že lidi kolem Kreyson patří k jedné z nejlepších part, co znám. Jak se říká „ryba „voní“ od hlavy“ Smile.